Kredyt konsolidacyjny i oddłużeniowy

Dynamika wzrostu udzielania przez banki kredytów na cele konsumpcyjne w roku 2015 powinna wynieść około 5%. W porównaniu do rekordowego pod tym względem ubiegłego roku przyrost będzie średni. W samym 2014 roku łączna wartość kredytów udzielonych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe i banki wyniosła około 78 miliardów zł.

Spłacalność tych 7 600 000 kredytów nie jest zła. Wskaźnik spłacalności, im większy tym lepszy, w skali od 0 do 100 wynosi 62,9. Miejmy nadzieję że będzie się jeszcze poprawiał na skutek rekordowo niski stóp procentowych i tańszych kredytów.

Kontakt

Zwrot do 770 zł za wyprawkę szkolną - komu się należy i gdzie składać wnioski? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Doradca kredytowy   
poniedziałek, 12 sierpnia 2013 19:23

Pieniążki się należą, ale nie wszyscy rodzice wiedzą, jak się o nie ubiegać. Dziś postaramy się nieco bliżej ukazać Państwu możliwość zwrotu należności za wyprawkę szkolną dla Waszego dziecka. Wraz ze zbliżającym się rokiem szkolnym, większość rodziców i opiekunów staje przed ogromnym problemem- skąd wziąć aż tyle pieniędzy na wyprawkę szkolną. Książki, zeszyty, konieczne przybory. Wydatek taki wynosi naprawdę dużo pieniędzy. Czy można więc starać się o zwrot za nasze zakupy? Można i dziś postaramy się Państwu pomóc- jak to zrobić.

Program rządowy przeznaczył na ,,Wyprawkę szkolną” 180mln złotych. Co satysfakcjonujące, jest to, o aż 52mln więcej, niż było to w roku ubiegłym. Programem tym, może być objętych ponad pół miliona uczniów. To, co przeraża rodziców, skomplikowana procedura lub typowa niewiedza w kwestii, jak mogę domagać się zwrotu pieniędzy za wyprawkę dla moich dzieci? Patrząc na statystyki, w roku 2009- wykorzystano zaledwie 30% puli pieniędzy, jaka była przeznaczona na ten właśnie cel. Rok później, było podobnie. Zapewnie i w tym roku wiele się w tej kwestii nie zmieni. Zaledwie 6% badanych, stara się o zwrot części kosztów. Inni nie wiedzą lub nie są zainteresowani dofinansowaniem.

Jak więc należy postąpić? Co powinniśmy zrobić, aby o takie pieniążki się ubiegać?

- Wniosek do Dyrektora Szkoły
Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku w szkole, do jakiej uczęszcza nasze dziecko. Oczywiście do wniosku konieczne jest dołączenie wszelkich paragonów, które określają nasz wydatek na wyprawkę szkolną. Co ważne, należy przestrzegać wyznaczonych terminów. W większości miejsc samorządy lokalne określają termin do 10 lub 14 września. Niestety, zdarzają się i takie gminy, w których wnioski takie trzeba złożyć jeszcze w sierpniu. Warto więc dowiedzieć się, co w naszej gminie obowiązuje i czym prędzej zabrać się do szansy na uzyskanie zwrotu pieniędzy.

- Wniosek o dochodach
Drugim krokiem jest ukazanie wniosku o naszych dochodach. Informacja ta jest nadrzędną, jeśli chodzi o przyznanie dofinansowania. Z programu tego mogą bowiem korzystać te rodziny, w których kwota na jedną osobę nie przekracza 539zł (Jeśli dziecko rozpoczyna naukę w pierwszej klasie) i 456zł (w przypadku pozostałych klas). To, o czym warto w tym momencie wspomnieć, to fakt, iż rodziny wielodzietne, w których jest co najmniej trójka dzieci uczących się, nie będą brane pod uwagę, jeśli chodzi o kwestię finansową.

- Informacja o niepełnosprawności
W tym roku szkolnym, oprócz kwestii finansowej, pod uwagę będzie brany również stopień niepełnosprawności. Dochody więc nie będą jedynym wyznacznikiem tego, czy dana rodzina z programu skorzysta, czy też nie. Zwrot za wyprawkę szkolną należeć będzie się w 2013 roku również uczniom słabowidzącym, niesłyszącym, z upośledzeniem umysłowym lub z niepełnosprawnością sprzężoną- jedna z wyższej wymienionych niepełnosprawności plus orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Oczywiście, jak każdy program, tak również i te, ma wiele niedociągnięć, braków i kuriozalnych sprzeczności. Jednym z nich jest to, iż w programie mogą brać udział rodzice dzieci z poszczególnych klas. Na pomoc nie mogą liczyć gimnazjaliści. Zwrotu pieniędzy nie otrzymają również rodzice dzieci, którzy idą do pierwszej klasy liceum. Ci zaś, uczęszczający do drugiej, już zwrot będą mogli dostać. Nie wiadomo, czym kierował się MEN, twierdząc, iż wyprawka szkolna dla gimnazjalisty nie będzie takim wydatkiem, jak wyprawka dla ucznia szkoły podstawowej. Śmieszne, ale prawdziwe!

Poniżej przedstawiamy w skrócie i dużym uproszczeniu, komu należeć będzie się zwrot i jaka to będzie kwota:

Rodzina z niskimi zarobkami:

 

Limit dochodu (netto na osobę)

Wysokość refundacji

I klasa podstawówki

539zł

Do 225zł

II-III klasa podstawówki

456zł

Do 225zł

V klasa podstawówki

456zł

Do 325zł

II klasa szkoły ponadgimnazjalnej

456 zł

390 zł dla ucznia z zawodówki i do 445 zł dla ucznia technikum i liceum

 

Rodzina wielodzietna( przynajmniej trójka dzieci):

 

Limit dochodu (netto na osobę)

Wysokość refundacji

I-III klasa podstawówki

Brak limitu

Do 225zł

V klasa podstawówki

Brak limitu

Do 325zł

II klasa szkoły ponadgimnazjalnej

Brak limitu

390 zł dla ucznia zawodówki i do 445 zł dla ucznia technikum i liceum

 

Uczniowie niepełnosprawni:

 

Limit dochodu (netto na osobę)

Wysokość refundacji

I-III klasa podstawówki

Brak limitu

Od 225-770 zł

W zależności od klasy i niepełnosprawności

V klasa podstawówki

Brak limitu

II klasa szkoły ponadgimnazjalnej

Brak limitu

Rodzice dzieci uczących się, szukają sposobów, by jak najtaniej kupić wszelkie możliwe przybory szkolne. Jedni dokonują zakupów w sieci, inni wybierają supermarkety, czy przyuliczne kioski. W przypadku podręczników, większość rodziców stawia na książki nowe, niewielki procent decyduje się na książki używane. Jeśli mamy możliwość, korzystajmy z danych rozwiązań, bo dlaczego byśmy nie mieli otrzymać zwrotu pieniędzy za coś, co po prostu się nam należy?

Poprawiony: poniedziałek, 12 sierpnia 2013 19:31
 

Komentarze   

 
+1 #2 Prawnik 2013-09-02 10:26
Szanowna Pani,
rzeczywiście w myśl Rozporządzenia RM z dnia 12 lipca 2013r. w sprawie warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i pomocy dydaktycznych programem rządowym objęci zostali jedynie uczniowie klas najmłodszych (I-III) szkół podstawowych oraz uczniowie pierwszych roczników uczących się zgodnie z nową podstawą programową. Takie rozwiązanie spowodowało pominięcie programem uczniów klas IV.. niestety
Cytować
 
 
+1 #1 sabina 2013-08-31 13:30
Taka nagonka ze panstwo oddaje za podreczniki ,tylko dlaczego zrobili ze w klasach 1-3 i 5 podstawowa sa zwroty za zakup podrecznikow to w innych klasach niema rodzin ubogich ? Moja corka wlasnie idzie do 4-tej klasy koszt zakupu podrecznikow to 500 zl. Oczywiscie nawet jak bys chciala kupic uzywane podreczniki chociaz to nie da rady bo co roku sa inne ksiazki potrzebne . Pytam sie komu to ma słuzyc ? Ucznia , nauczycielom czy wydawnictwa na takiej ustawie korzystaja ,jest to ewidentnie naciaganie polskiego spoleczenstwa do zakupu tak drogich ksiazek ktore nawet nie sa warte swojej ceny . Niewspomne o nauczycielach ktorzy nakazuja zakup wskazanych podrecznikow i szczegolnie cwiczen ktorych nie uzywaja i peniadze wywalone . Apeluje niech w koncu ktos wezmie sie za to bo to jest jedna wielka korupcja , zmuszanie do zakupu tak drogich podrecznikow
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Sondaż anonimowy

Ile wynosi Twoje zadłużenie
 

Ostatnio komentowane

 • Poradnik konsumenta- jak usunąć swoje dane z BIK, jak możemy być wpisani do BIK-u?

  Bartłomiej 05.10.2015 08:07
  Szanowni Państwo, jeżeli ktoś z was ma jakieś problemy z BIKIEM, to serdecznie zapraszam do kontaktu ...

  Czytaj więcej...

   
 • Ceny mieszkań w dół

  Ilona 11.03.2015 11:55
  W Warszawie to jest High - Life. Całe życie w korkach i 300 tys zl za kawalerke, he he. Oprócz ...

  Czytaj więcej...

   
 • Czynszówki dla osób z niską zdolnością kredytową

  Andżelika 10.03.2015 21:37
  Bardzo podoba mi się ten artykuł, ciekawy i rzeczowy.

  Czytaj więcej...

   
 • Ceny mieszkań w dół

  Mks 08.03.2015 18:37
  Ceny działek wciąż wysokie 300 zł za m2 to duża przesada w czystszych miastach. I pomysleć że w latach ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kredyty konsolidacyjne w 2014 roku

  Ukarain 20.02.2014 21:08
  Jak na Ukrainie nie dojdą do porozumienia to złotówka poleci na łeb na szyję i znowu kredyciarze ...

  Czytaj więcej...

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 72 gości 

Udostępnij znajomym: