Kredyt konsolidacyjny i oddłużeniowy

Dynamika wzrostu udzielania przez banki kredytów na cele konsumpcyjne w roku 2015 powinna wynieść około 5%. W porównaniu do rekordowego pod tym względem ubiegłego roku przyrost będzie średni. W samym 2014 roku łączna wartość kredytów udzielonych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe i banki wyniosła około 78 miliardów zł.

Spłacalność tych 7 600 000 kredytów nie jest zła. Wskaźnik spłacalności, im większy tym lepszy, w skali od 0 do 100 wynosi 62,9. Miejmy nadzieję że będzie się jeszcze poprawiał na skutek rekordowo niski stóp procentowych i tańszych kredytów.

Kontakt

Poradnik konsumenta- jak usunąć swoje dane z BIK, jak możemy być wpisani do BIK-u? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Doradca kredytowy   
piątek, 09 marca 2012 13:28

Biuro Informacji Kredytowej potocznie zwane BIK, jest instytucją, której głównymi zadaniami jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych, które dotyczą zaangażowań kredytowych danych Klientów bankowych. Wszelkie informacje, które znajdują się w posiadaniu BIK-u, są na ogół informacjami pozytywnymi. Oznacza to, że bank może się dzięki nim dowiedzieć, czy dana osoba spłaca prawidłowo zobowiązania, czy nie ma z nią problemu i czy warto jej udzielić kredytu.

Bez wątpienia BIK jest instytucją, która tworzy historię kredytową Klienta, służącą do uwiarygodnienia takiego petenta przed placówką bankową. Zazwyczaj to właśnie opinia BIK-u, pozwala bankom podjąć decyzję, czy warto udzielić danej osobie kredytu, czy też nie.

W tym momencie należy zadać sobie pytanie, kiedy dany kredytobiorca, może zostać wpisany do Biura Informacji Kredytowej? Tak naprawdę może się to już stać w momencie składania w banku lub w SKOK-u wniosku kredytowego. Tak więc każdy, kto korzysta z usług bankowych w formie pożyczki, może w takim miejscu się znaleźć. Co ważne i o czym należy pamiętać to fakt, że wszelkie informacje, które tam trafiają, przynajmniej raz w miesiącu są aktualizowane, aż do końca spłaty zobowiązania. W takiej bazie danych nie ma błędnych, czy też przedawnionych informacji, które mogłyby wprowadzić bank w błąd. Jeśli dany kredytobiorca nie spłaca rat, pojawia się automatycznie taka informacja w bazie danych.

Czy można wypisać się z BIK-u? Istnieje taka możliwość, jeśli mamy do czynienia z osobą, która miała problemy ze spłacaniem kredytu, ale w końcu z trudem go spłaciła. Mając w historii negatywną opinię, można napisać wniosek do banku, który ten komentarz wystawił, z prośbą o cofnięcie zgody na przetwarzanie historii w BIK. Bank może to zrobić, ale też nie musi. Wszystko zależy od wielu czynników. Informacje w tym biurze są przechowywane tak długo, jak długo trwa zobowiązanie. Jeśli dana osoba podpisuje zgodę na to, by istnieć w takim miejscu nawet po spłaceniu kredytu, oczywiście tak właśnie się staje.

Wielu osobom zależy na pozytywnej historii kredytowej, która w przyszłości może mieć duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji finansowych i ich kredytowaniu. Będąc wiarygodnym finansowo, osoba taka staje się dla danej placówki bankowej dużo bardziej zaufana niż ktoś, kto tej historii kredytowej nie posiada.

Dane w BIK mogą być przetwarzane w bazie przez okres pięciu lat. Klient znajdzie się w bazie jeżeli nie uregulował zobowiązań, bądź też przez okres powyżej 60 dni zwlekał ze spłatą kredytu. Będzie w BIK także osoba , która po 30 dniach braku spłaty zadłużenia dostanie powiadomienie o zmianie przetwarzania danych bez jej zgody.

Bez wątpienia warto budować pozytywną historię kredytową, gdyż może ona w każdej chwili się nam przydać. Jeśli jesteśmy wiarygodni i uczciwi, wtedy każdy bank z chęcią wejdzie z nami we współpracę.

 

Komentarze   

 
0 #14 Bartłomiej 2015-10-05 08:07
Szanowni Państwo,

jeżeli ktoś z was ma jakieś problemy z BIKIEM, to serdecznie zapraszam do kontaktu z nami. Rozwiązujemy wszelakie problemy, od czyszczenia negatywnej historii, po usuwanie wpisów, które znalazły się w Biurze na skutek błędu. Więcej informacji oraz formularz kontaktowy pod adresem: czyszczeniebiku.pl

Pozdrawiamy!
Cytować
 
 
+1 #13 Prawnik 2014-02-17 10:21
W przypadku gdy bank nie dotrzymuje zobowiązań związanych z terminowym "czyszczeniem" informacji z BIK należy wezwać go (pisemnie!)do niezwłocznego dopełnienia swojego obowiązku... Jeśli bank jednak w wyznaczonym terminie tego nie zrobi, wówczas można powiadomić Komisję Nadzoru Bankowego (ewentualnie UOKiK)
Cytować
 
 
+1 #12 Prawnik 2014-02-17 10:01
Co do zasady informacje na temat kredytu zawarte są w BIK do czasu jego całkowitej spłaty. Sytuacja komplikuje się jednak przy opóźnieniach w spłacie - w takim przypadku możliwe jest przetwarzanie informacji jeszcze przez 5 lat (licząc od momentu całkowitej spłaty kredytu)
Cytować
 
 
+1 #11 BOGUSŁAW 2014-02-16 16:46
MAM PYTANIE. A CZY BANK MOŻE PONIEŚĆ ODPOWIEDZIALNOŚ Ć ZA TO ŻE DO DNIA DZISIEJSZEGO NIE WYSŁAŁ INFORMACJI DO BIK-U O SPŁACIE CAŁOŚCI ZADŁUŻENIA I JUZ 12 LAT JEST WPIS ZE KIEDYŚ ZALEGAŁEM U NICH ALE JEST UREGULOWANE
Cytować
 
 
+1 #10 usuwanie BIK 2013-03-21 13:58
Nie wiem dlaczego tak wiele osób boi się BIK i twierdzi, że to właśnie przez tą instytucję nie mogą dostać kredytu! Przecież winni jesteśmy wyłącznie my sami... A BIK ma nam pomóc, bo w przypadku pozytywnych wpisów możemy liczyć na lepsze warunki kredytowe, natomiast ze złą historią kredytową BIK jest ostrzeżeniem dla banku oraz dla nas samych, aby nie zadłużać się już więcej, bo może się to źle skończyć.
Cytować
 
 
+1 #9 Radny 2013-01-27 17:02
Cytuję Karolina:
Mama ma kredyt w meritum bank. I bank nie chce usunąć tego jednodniowego opóźnienia z bazy BIK ponieważ jak to stwierdziła Pani tam pracująca mama nie istnieje w BIK-u jako dłużnik tylko osoba która ma opóźnienie w spłacie kredytu i usuną te dane po całkowitej spłacie kredytu.

Rzeczywiście same opóźnienie musi być większe niż 30 dni aby bank wpisał taką informację do BIK. Tutaj niewiele może pani zrobić podczas trwania spłaty kredytu- trzeba go spłacić. Potem wyczyszczą ten wpis.
Cytować
 
 
0 #8 Karolina 2013-01-27 13:21
Mama ma kredyt w meritum bank. I bank nie chce usunąć tego jednodniowego opóźnienia z bazy BIK ponieważ jak to stwierdziła Pani tam pracująca mama nie istnieje w BIK-u jako dłużnik tylko osoba która ma opóźnienie w spłacie kredytu i usuną te dane po całkowitej spłacie kredytu.
Cytować
 
 
+1 #7 Radca 2013-01-26 17:18
Cytuję Agnieszka:
Jeśli chodzi o zabezpieczenie to nie ma szans ponieważ mieszkam z teściami i nie mam domu ani mieszkania a praca bardzo chętnie ale mimo,że złożyłam cv w wielu miejscach od pół roku nic

Życie na kredyt prowadzi do nikąd, stajemy się tylko niewolnikami kraju w którym mieszkamy i banków które utrzymujemy. Sugeruję spłacić zobowiązania na sposoby podane poniżej a później żyć bez kredytów, odkładając pieniądze.
Cytować
 
 
0 #6 Agnieszka 2013-01-26 16:47
Jeśli chodzi o zabezpieczenie to nie ma szans ponieważ mieszkam z teściami i nie mam domu ani mieszkania a praca bardzo chętnie ale mimo,że złożyłam cv w wielu miejscach od pół roku nic
Cytować
 
 
0 #5 Radca 2013-01-26 16:37
Cytuję Agnieszka:
Witam,proszę o pomoc pracuję na pół etatu mam kilka kredytów i przez to straciłam zdolność (właściwie to nie mam nawet na jedzenie) a chciałabym wziąć kredyt konsolidacyjny żeby rozwiązać problemy proszę o poradę co mam zrobić

Witam,
W takim przypadku o kredyt konsolidacyjny można ubiegać się po podpisaniu ugody i wyczyszczeniu z tego banku wpisu w BIK. Generalnie potrzebuje pani dobrego zabezpieczenia którym może być mieszkanie lub dom. Może pani też odwiedzić SKOK-i. W sytuacji kiedy nikt pani nie pomoże nawet z rodziny sugeruję wziąć dodatkowy etat pracę. Jeżeli i to nie wypali pozostaje wyjazd za granicę do pracy. Szybko spłaci pani długi tak jak wielu Polaków - ale uwaga istnieje ryzyko że już nie wróci pani do kraju porównując stopę życia tam i tutaj. O parabankach proszę zapomnieć, zrujnują panią do końca.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Sondaż anonimowy

Ile wynosi Twoje zadłużenie
 

Ostatnio komentowane

 • Poradnik konsumenta- jak usunąć swoje dane z BIK, jak możemy być wpisani do BIK-u?

  Bartłomiej 05.10.2015 08:07
  Szanowni Państwo, jeżeli ktoś z was ma jakieś problemy z BIKIEM, to serdecznie zapraszam do kontaktu ...

  Czytaj więcej...

   
 • Ceny mieszkań w dół

  Ilona 11.03.2015 11:55
  W Warszawie to jest High - Life. Całe życie w korkach i 300 tys zl za kawalerke, he he. Oprócz ...

  Czytaj więcej...

   
 • Czynszówki dla osób z niską zdolnością kredytową

  Andżelika 10.03.2015 21:37
  Bardzo podoba mi się ten artykuł, ciekawy i rzeczowy.

  Czytaj więcej...

   
 • Ceny mieszkań w dół

  Mks 08.03.2015 18:37
  Ceny działek wciąż wysokie 300 zł za m2 to duża przesada w czystszych miastach. I pomysleć że w latach ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kredyty konsolidacyjne w 2014 roku

  Ukarain 20.02.2014 21:08
  Jak na Ukrainie nie dojdą do porozumienia to złotówka poleci na łeb na szyję i znowu kredyciarze ...

  Czytaj więcej...

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 

Udostępnij znajomym: