Kredyt konsolidacyjny i oddłużeniowy

Dynamika wzrostu udzielania przez banki kredytów na cele konsumpcyjne w roku 2015 powinna wynieść około 5%. W porównaniu do rekordowego pod tym względem ubiegłego roku przyrost będzie średni. W samym 2014 roku łączna wartość kredytów udzielonych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe i banki wyniosła około 78 miliardów zł.

Spłacalność tych 7 600 000 kredytów nie jest zła. Wskaźnik spłacalności, im większy tym lepszy, w skali od 0 do 100 wynosi 62,9. Miejmy nadzieję że będzie się jeszcze poprawiał na skutek rekordowo niski stóp procentowych i tańszych kredytów.

Kontakt

Kara 29 mln zł nałożona na PKO BP - a co my z tego mamy? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Doradca kredytowy   
czwartek, 06 lutego 2014 17:21

Kolejna afera, następny problem i kara. Do placówek bankowych, które w ostatnich czasach zostały ukarane za liczne nieprawidłowości dołączył PKO BP. Jak donoszą informacje, karę nałożono ze względu na zmiany oprocentowania kredytu konsumenckiego i informacji dotyczących warunków pożyczki, które dostępne były zaledwie w jeden dzień.

UOKiK nałożył w związku ze złym działaniem banku karę w wysokości 29milinów złotych. Oczywiście PKO BP zapowiada odwołanie się od tej decyzji.

Postępowanie przeciwko PKO BP zostało wszczęte w listopadzie 2012 roku. Wątpliwością były bowiem wzorce umowne o kredyt konsumencki, w których zawarte były niedozwolone postanowienia, jak również i niewypełnione obowiązkowe informacje. Kara w dokładniej kwocie 29 063 982 złotych dotyczy więc naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Oczywiście bank zastrzegał, ze oprocentowanie pożyczki może ulec zmianie. Nie sprecyzował jednak dokładnie, jaka może być tego wysokość i w jakich sytuacjach może to nastąpić. UOKiK uważa, że postanowienia takie są zbyt ogólne i niejednoznaczne. W kwestii informacyjnej, również PKO BP nie wywiązał się ze swojego zadania tak, jak należy. Dokument dotyczący danych o pożyczce powinien być dostępny tak długo, aby klient mógł porównać sobie oferty i wybrać wśród nich tą najbardziej korzystną. Niestety dokument ten był ważny tylko jeden dzień, a więc nikt w tak krótkim czasie nie jest w stanie podjąć racjonalnej decyzji, co do zaciągnięcia odpowiedniego kredytu. Dodatkowo jeszcze, bank ograniczył prawa konsumentów do rzetelnej i pełnej informacji, nie zawierając w formularzu informacyjnym informacji o opłatach za zaległości w spłacie i o wysokości oprocentowania od zadłużenia przeterminowanego. Jak więc widzimy, UOKiK miał wiele powodów do tego, by móc się przyczepić. Wiele bowiem jest niejasności, które po prostu zostały wypatrzone, a placówka ukarana.

Elżbieta Anders, rzecznik prasowy PKO BP uważa, że nałożona kara jest nieadekwatna do przedstawionych zarzutów. Szczególnie wiele do powiedzenia można byłoby rzec na temat czasu obowiązywania formularza informacyjnego. Od 17 stycznia 2014 roku termin ważności formularza został określony na ,,co najmniej 1 dzień roboczy”, a w obowiązujących przepisach termin ten nie jest w ogóle określony, więc akurat te zarzuty bank uważa za całkowicie bezpodstawne.

Jak informuje UOKiK kara nakładana na konkretne placówki nie dotyczy nigdy wagi naruszeń, czy wielkości korzyści, jakie bank mógłby uzyskać z konkretnego produktu. W przypadku nakładania kar czynnikiem decydującym jest skala działalności, a w przypadku PKO BP wiadomo, ze jest ona niezwykle duża.

PKO BP w ostatnich latach cieszył się dobrą opinią. W 2012 roku wypracował przychody z tytułu odsetek na poziomie 13 mld złotych, a z tytułu prowizji 3,8mld złotych. Wynik działalności bankowej wyniósł 11,4mld złotych. Nałożona kara dotyczy więc tego, jak duże znaczenie w świecie bankowym ta placówka ma. Czy zapłaci karę? Czy zostanie uznany w całości za niewinny? Z pewnością, jeśli odwoła się od decyzji, sprawa będzie długo jeszcze toczyła się w sądzie. Przyjdzie nam poczekać, kto w tym wszystkim miał rację.
 

 

Komentarze   

 
+1 #1 Klara 2014-02-06 17:58
PKO BP nie jest jedyny. Ostatnio parę baniek kary dostał także Getin Bank. Swoją drogą ciekawe kto siedzi w tej komisji jak kary nakładają tylko na jeszcze polskie banki?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Sondaż anonimowy

Ile wynosi Twoje zadłużenie
 

Ostatnio komentowane

 • Poradnik konsumenta- jak usunąć swoje dane z BIK, jak możemy być wpisani do BIK-u?

  Bartłomiej 05.10.2015 08:07
  Szanowni Państwo, jeżeli ktoś z was ma jakieś problemy z BIKIEM, to serdecznie zapraszam do kontaktu ...

  Czytaj więcej...

   
 • Ceny mieszkań w dół

  Ilona 11.03.2015 11:55
  W Warszawie to jest High - Life. Całe życie w korkach i 300 tys zl za kawalerke, he he. Oprócz ...

  Czytaj więcej...

   
 • Czynszówki dla osób z niską zdolnością kredytową

  Andżelika 10.03.2015 21:37
  Bardzo podoba mi się ten artykuł, ciekawy i rzeczowy.

  Czytaj więcej...

   
 • Ceny mieszkań w dół

  Mks 08.03.2015 18:37
  Ceny działek wciąż wysokie 300 zł za m2 to duża przesada w czystszych miastach. I pomysleć że w latach ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kredyty konsolidacyjne w 2014 roku

  Ukarain 20.02.2014 21:08
  Jak na Ukrainie nie dojdą do porozumienia to złotówka poleci na łeb na szyję i znowu kredyciarze ...

  Czytaj więcej...

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 71 gości 

Udostępnij znajomym: