Kredyt konsolidacyjny i oddłużeniowy

Dynamika wzrostu udzielania przez banki kredytów na cele konsumpcyjne w roku 2015 powinna wynieść około 5%. W porównaniu do rekordowego pod tym względem ubiegłego roku przyrost będzie średni. W samym 2014 roku łączna wartość kredytów udzielonych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe i banki wyniosła około 78 miliardów zł.

Spłacalność tych 7 600 000 kredytów nie jest zła. Wskaźnik spłacalności, im większy tym lepszy, w skali od 0 do 100 wynosi 62,9. Miejmy nadzieję że będzie się jeszcze poprawiał na skutek rekordowo niski stóp procentowych i tańszych kredytów.

Kontakt

Jak przekazać mieszkanie dziecku? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Doradca kredytowy   
niedziela, 26 maja 2013 18:15

Fiskus potrafi nałożyć podatek niemal na wszystko. Niemal każdy z nas miał z nim do czynienia, wielu z nas miało liczne problemy i nieścisłości. Dziś chcemy pokazać kolejny problem, jaki możemy mieć z fiskusem, jeśli chcemy przekazać nasze mieszkanie dzieciom. Wcale nie jest tak łatwo dać potomkom naszą własność. Choć mamy mieszkanie, Fiskus wykorzystuje niejasne dla większości przepisy i nakłada na rodziców określony podatek.

Czy faktycznie więc taki podatek należy płacić? Czym kieruje się Fiskus ściągając za to pieniądze? Nie w każdym przypadku podatek się płaci. To należy mieć na uwadze. Sytuacja dotyczy tych rodzin, w których rodzice przekazują dziecku własność mieszkania, ale zachowują prawo, aby w nim mieszkać, aż do chwili śmierci. Taka sytuacja określana jest mianem bezpłatnej służebności nieruchomości.

Rzeczą wiadomą jest fakt, iż ustanowienie służebności powiązane jest ze spisaniem umowy przez notariusza. Każdy, kto znajdzie się w takiej sytuacji, powinien wcześniej poznać wszelkie możliwe przepisy, aby do zapłaty tego podatku nie dopuścić. Trzeba tak podpisać umowę i taką zawrzeć w niej informację, aby Fiskus nie miał prawa nas z tego tytułu ścigać. W sytuacji, gdy umowa podpisana zostaje między ojcem, a synem, a w mieszkaniu do śmierci będzie mieszkać i ojciec i matka, wówczas matka może być tą, która ten podatek zapłaci. Aby się przed tym ustrzec, nawet, mimo podpisanej umowy, musi ona koniecznie w przeciągu sześciu miesięcy złożyć druk SD-Z2. Dla Fiskusa zwolnione z podatku są bowiem tylko takie osoby, pomiędzy którymi taka umowa zostaje podpisana.

Co więc z takich sytuacji wynika? O czym w takich przypadkach jest mowa? Z pewnością główna teza wychodząca z kwestii zapłaty podatku odnosi się do wykorzystywania obywateli. Fiskus chcąc zyskać podatek, korzysta z niewiedzy osób, które nie wiedzą co robić, tym samym będąc obciążonym owym podatkiem.

Główny problem tkwi w nieprawidłowej interpretacji regulacji do wymierzenia podatku. To, co powinno być dopracowane w tej kwestii, to fakt, czy osoba wymieniona w umowie musi być jednocześnie jej stroną. Sytuację bowiem tą można interpretować na dwa sposoby.

Czy można więc postawić na inne rozwiązania? Na pewno alternatywą jest zawarcie umowy dożywocia. Wynika z niej, iż nabywca lokalu, a więc dziecko, ma obowiązek udostępnienia nieruchomości i ponoszenia wszelkich kosztów utrzymania osób, które przepisały na nią nieruchomość. W takich jednak przypadkach od umowy dożywocia odprowadza się podatek w wysokości 2% od czynności cywilnoprawnych przez nabywcę i od odniesionej korzyści przez zbywcę.

Co więc jest lepsze? Z całą pewnością nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każde rozwiązanie niesie za sobą pewne wady, jak również i zalety. Na pewno najbardziej korzystna byłaby transakcja ustanawiająca nieodpłatną służebność. Zanim jednak zdecydujemy się na tego typu rozwiązania, warto skorzystać z pomocy osób, które dołożą wszelkich starań, aby nam pomóc stworzyć najlepsze rozwiązania, mające na celu ominięcie Fiskusa.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Sondaż anonimowy

Ile wynosi Twoje zadłużenie
 

Ostatnio komentowane

 • Poradnik konsumenta- jak usunąć swoje dane z BIK, jak możemy być wpisani do BIK-u?

  Bartłomiej 05.10.2015 08:07
  Szanowni Państwo, jeżeli ktoś z was ma jakieś problemy z BIKIEM, to serdecznie zapraszam do kontaktu ...

  Czytaj więcej...

   
 • Ceny mieszkań w dół

  Ilona 11.03.2015 11:55
  W Warszawie to jest High - Life. Całe życie w korkach i 300 tys zl za kawalerke, he he. Oprócz ...

  Czytaj więcej...

   
 • Czynszówki dla osób z niską zdolnością kredytową

  Andżelika 10.03.2015 21:37
  Bardzo podoba mi się ten artykuł, ciekawy i rzeczowy.

  Czytaj więcej...

   
 • Ceny mieszkań w dół

  Mks 08.03.2015 18:37
  Ceny działek wciąż wysokie 300 zł za m2 to duża przesada w czystszych miastach. I pomysleć że w latach ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kredyty konsolidacyjne w 2014 roku

  Ukarain 20.02.2014 21:08
  Jak na Ukrainie nie dojdą do porozumienia to złotówka poleci na łeb na szyję i znowu kredyciarze ...

  Czytaj więcej...

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 66 gości 

Udostępnij znajomym: