Kredyt konsolidacyjny i oddłużeniowy

Dynamika wzrostu udzielania przez banki kredytów na cele konsumpcyjne w roku 2015 powinna wynieść około 5%. W porównaniu do rekordowego pod tym względem ubiegłego roku przyrost będzie średni. W samym 2014 roku łączna wartość kredytów udzielonych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe i banki wyniosła około 78 miliardów zł.

Spłacalność tych 7 600 000 kredytów nie jest zła. Wskaźnik spłacalności, im większy tym lepszy, w skali od 0 do 100 wynosi 62,9. Miejmy nadzieję że będzie się jeszcze poprawiał na skutek rekordowo niski stóp procentowych i tańszych kredytów.

Kontakt

Czynszówki dla osób z niską zdolnością kredytową PDF Drukuj Email
Wpisany przez Doradca kredytowy   
poniedziałek, 07 stycznia 2013 20:31

W sprawie udzielonych kredytów w roku 2012 zabrał głos sam Prezes Związku Banków Polskich. Twierdząc że udzielono kredytów mieszkaniowych na około 40 mld zł nie był to taki zły rok.

Istnieją jednak obawy że klienci chcieli wykorzystac do końca program Rodzina na Swoim stąd dość duża liczba udzielonych kredytów która na pewno w początkowych miesiącach 2013 roku spadnie do czasu wprowadzenia alternatywy w postaci programu Mieszkanie dla Młodych.

Więcej kredytów zaciągają małe i średnie przedsiebiorstwa średnio wzrost w stosunku do roku 2011 wyniósł 14%.

I teraz najgorsze ale prawdziwe - liczba osób posiadających zdolność kredytową do zakupu mieszkania, czy to z rynku pierwotnego czy wtórnego, niestety maleje. Stąd pomysł aby ludzi zachęcić do oszczędzania i mieszkania w tzw. czynszówkach, które wg pana prezesa K. Pietraszkiewicza powinno się budować w Polsce więcej.

Tym samym twierdząc że ludzie przestają się bogacić i nie będzie ich stać na nowe mieszkania finansiści i bankowcy (a oni przecież wiedzą jakie są trendy z obszernych statystyk do których tylko oni mają dostęp) wróżą nam nienajlepiej.

W Polsce udział czynszówek to tylko kilkanaście procent na rynku mieszkań dla porównania w Europie Zachodniej jest to około 50% (Kto był np. w UK widział jak to wygląda). Rząd i bankowcy będą więc dążyli do budowy nawet 1 500 000 takich mieszkań.

Przykładem mogą być popularne TBS-y (powstałe w 1995 roku Towarzystwo Budownictwa Społecznego) czyli mieszkania budowane na wynajem o umiarkowanych i niskich czynszach dla osób o małych i średnich dochodach. Szacuje się że w komunalnych czynszówkach mieszka obecnie około miliona rodzin co daje około 3 miliony lokatorów łącznie.

Przykładem jest 270 mieszkań czynszówek wybudowanych na Ursynowie. Oczywiście wadą takiego rozwiązania jest to że mieszkanie nie jest Twoje i łatwiej jest Cię z niego delikatnie mówiąc usunąć w stylu "nie płacisz - wypad".

Lepiej by więc było aby wspomniana zamożność Polaków rosła a nie malała a wtedy stać by nas było nie tylko na dobre mieszkanie. Niestety pan prezes "miedzy słowami" potwierdza rozwarstwianie się społeczeństwa biednego i bogatego i zanik klasy średniej.

 

 

 

Komentarze   

 
0 #2 Andżelika 2015-03-10 21:37
Bardzo podoba mi się ten artykuł, ciekawy i rzeczowy.
Cytować
 
 
0 #1 edyta 2013-01-08 16:44
Jak ktoś jest zainteresowany mieszkaniem w wspomnianym w artykule TBS to polecam tbs24.pl
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Sondaż anonimowy

Ile wynosi Twoje zadłużenie
 

Ostatnio komentowane

 • Poradnik konsumenta- jak usunąć swoje dane z BIK, jak możemy być wpisani do BIK-u?

  Bartłomiej 05.10.2015 08:07
  Szanowni Państwo, jeżeli ktoś z was ma jakieś problemy z BIKIEM, to serdecznie zapraszam do kontaktu ...

  Czytaj więcej...

   
 • Ceny mieszkań w dół

  Ilona 11.03.2015 11:55
  W Warszawie to jest High - Life. Całe życie w korkach i 300 tys zl za kawalerke, he he. Oprócz ...

  Czytaj więcej...

   
 • Czynszówki dla osób z niską zdolnością kredytową

  Andżelika 10.03.2015 21:37
  Bardzo podoba mi się ten artykuł, ciekawy i rzeczowy.

  Czytaj więcej...

   
 • Ceny mieszkań w dół

  Mks 08.03.2015 18:37
  Ceny działek wciąż wysokie 300 zł za m2 to duża przesada w czystszych miastach. I pomysleć że w latach ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kredyty konsolidacyjne w 2014 roku

  Ukarain 20.02.2014 21:08
  Jak na Ukrainie nie dojdą do porozumienia to złotówka poleci na łeb na szyję i znowu kredyciarze ...

  Czytaj więcej...

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

Udostępnij znajomym: