Kredyt konsolidacyjny i oddłużeniowy

Dynamika wzrostu udzielania przez banki kredytów na cele konsumpcyjne w roku 2015 powinna wynieść około 5%. W porównaniu do rekordowego pod tym względem ubiegłego roku przyrost będzie średni. W samym 2014 roku łączna wartość kredytów udzielonych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe i banki wyniosła około 78 miliardów zł.

Spłacalność tych 7 600 000 kredytów nie jest zła. Wskaźnik spłacalności, im większy tym lepszy, w skali od 0 do 100 wynosi 62,9. Miejmy nadzieję że będzie się jeszcze poprawiał na skutek rekordowo niski stóp procentowych i tańszych kredytów.

Kontakt

Ciekawy kredyt hipoteczny BOŚ - Depoteka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Doradca kredytowy   
piątek, 08 listopada 2013 14:05

Bierzemy dziś pod lupę ofertę Banku Ochrony Środowiska, który zaoferował swoim klientom wydawałoby się idealne rozwiązanie, jeśli Ci, chcieliby skorzystać z kredytu hipotecznego. Będziemy tu zastanawiać się nad tym, czy oferta ta jest mega wielką okazją, czy może ukrytą pułapką, od której trzeba trzymać się z daleka.

Zacznijmy od początku! Problem rozchodzi się o długoterminowe oszczędzanie. Choć w bankach jest w chwili obecnej ponad 540mld złotych, to połowa tej sumy tkwi na kontach gotówkowych lub oszczędnościowych. To sprawia, że w każdej chwili mogą one stamtąd być zabrane, a więc banki nie mają zbyt dużego pola do popisu. Niskie oprocentowanie, jakie mają do zaoferowania banki sprawia, że klienci odchodzą od gromadzenia pieniędzy na lokatach. Aby banki mogły zwiększyć swoją stabilność na rynku, muszą przede wszystkim utrzymywać się z długoterminowych oszczędności. Jeśli ich nie ma, bank traci pozycję, klientów, możliwości. Musi więc wymyślić coś, by te długoterminowe oszczędności zyskać.

Z propozycją dla klientów wyszedł BOŚ, który zaoferował obecnym i przyszłym klientom niezwykłe rozwiązanie. Klient wpłaca na długo swoje pieniądze, a w zamian dostaje ciekawie oprocentowany kredyt hipoteczny. Przyglądając się tej ofercie bliżej, klient może doczekać się więc kredytu z marżą wynoszącą zaledwie 0,5%. Takiej możliwości nie zyska nigdzie.

Rozwiązanie, o jakim mówimy, nazywa się "Depoteka". Jest to 3-letnia lokata, która ma oprocentowanie stałe 3,75% w skali roku. Rewelacyjne rozwiązanie, jak na ówczesne realia. Dla kogo więc taka propozycja? Dla wszystkich osób, które są zainteresowane kredytem hipotecznym, a tym samym i budową domu lub kupnem mieszkania. To, jaką BOŚ zaproponuje obniżkę, zależy od tego, jak dużą kwotę jesteśmy w stanie włożyć na lokatę. Bank stawia wymagania- wysokość depozytu ma stanowić co najmniej 20% kwoty kredytu.

,,Depoteka” dotyczy trzech stawek promocyjnych oprocentowania

Mniej niż 20 000zł na lokatę

Bank pożyczy pod hipotekę pieniądze z marżą 1,5 punktu procentowego.

Od 20 000-50 000zł na lokatę

Bank pożyczy pod hipotekę pieniądze z marżą 1 punkt procentowy.

Powyżej 50 000zł na lokatę

Bank pożyczy pod hipotekę pieniądze z marżą 0,5 punktu procentowego.

Gdyby tak w rzeczywistości wszystko wyglądało, byłoby dosłownie wspaniale. My byśmy oszczędzali, bo wtedy warto, a w zamian za to, dostalibyśmy zarówno dobrą lokatę z wysokim oprocentowaniem, jak również i kredyt z marżą dla nas doskonałą. Tak kolorowo niestety nie jest. Zawsze musi pojawić się to coś, co psuje całość. Co takiego? Otóż bank postawił dalej przed klientami warunki, które już tak nie napawają optymizmem. Po pierwsze, trzeba założyć w banku ,,Konto bez Kantów”, po drugie trzeba stać się posiadaczem karty debetowej, po trzecie należy wziąć kartę kredytową. Oczywiście jednak patrząc na całość, oferta jest naprawdę imponująca. Nigdzie bowiem nie otrzymamy takiej marży na kredyt hipoteczny. Jeśli mamy oszczędności, warto tę opcję wziąć pod uwagę.

Jakie są minusy wyboru tego rozwiązania?

Wadą jest na pewno stałe oprocentowanie depozytu. Jeśli lokata ma być założona na trzy lata, nie wiemy, co w tym czasie może się wydarzyć. Powinno się więc wziąć pod uwagę wskaźnik WIBOR, aby klient wiedział, że dostaje lokatę dobrą, a nie dobrą na teraz, a przeciętną później. Po drugie, program ten nie ma stałego mechanizmu. Po trzech latach lokata się skończy i co dalej? Bank pewnie będzie chciał kolejnej lokaty i następnej, choć na ten temat nie mamy jeszcze żadnych informacji. Po trzecie, wadą jest karta kredytowa. Skoro klient ma nauczyć się oszczędzać, ta idea jest temu całkowicie przeciwna. Patrząc więc na te opcje, należy jednogłośnie powiedzieć, iż oferta ta oddala BOŚ od idealnej propozycji, choć nie jest ona tak zła, by nie zwrócić na nią uwagi.

Banki są zdesperowane. Muszą robić coś, by istnieć na rynku i pogłębiać swoją pozycję. Z całą pewnością ta propozycja jest stosunkowo dobra, choć ma liczne niedociągnięcia. Miejmy nadzieję, że każdy kolejny pomysł banku, okaże się być coraz lepszym rozwiązaniem dla potencjalnych kredytobiorców.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Sondaż anonimowy

Ile wynosi Twoje zadłużenie
 

Ostatnio komentowane

 • Poradnik konsumenta- jak usunąć swoje dane z BIK, jak możemy być wpisani do BIK-u?

  Bartłomiej 05.10.2015 08:07
  Szanowni Państwo, jeżeli ktoś z was ma jakieś problemy z BIKIEM, to serdecznie zapraszam do kontaktu ...

  Czytaj więcej...

   
 • Ceny mieszkań w dół

  Ilona 11.03.2015 11:55
  W Warszawie to jest High - Life. Całe życie w korkach i 300 tys zl za kawalerke, he he. Oprócz ...

  Czytaj więcej...

   
 • Czynszówki dla osób z niską zdolnością kredytową

  Andżelika 10.03.2015 21:37
  Bardzo podoba mi się ten artykuł, ciekawy i rzeczowy.

  Czytaj więcej...

   
 • Ceny mieszkań w dół

  Mks 08.03.2015 18:37
  Ceny działek wciąż wysokie 300 zł za m2 to duża przesada w czystszych miastach. I pomysleć że w latach ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kredyty konsolidacyjne w 2014 roku

  Ukarain 20.02.2014 21:08
  Jak na Ukrainie nie dojdą do porozumienia to złotówka poleci na łeb na szyję i znowu kredyciarze ...

  Czytaj więcej...

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 64 gości 

Udostępnij znajomym: